Wiadomości

Przemysław Kowalewski nagrodzony na festiwalu w Toruniu

today2024-04-20 12 5

Tło
share close

Sobotni wieczór w toruńskim Teatrze Muzycznym upłynął pod znakiem wręczenia Nagrody Literackiej Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego za Kryminalny Debiut Roku 2023 oraz Nagrody Dyrektor Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu Danetty Ryszkowskiej-Mirowskiej za redakcję Kryminalnego Debiutu Roku 2023.

Pierwszą z nagród otrzymał szczeciński autor kryminałów – Przemysław Kowalewski. Druga nagroda, za redakcję Kryminalnego Debiutu Roku 2023, powędrowała do rąk Jacka Ringa. O debiutanckiej powieści Przemysława Kowalewskiego pisaliśmy tutaj.

Mam to! […] To jest dowód na to, że nigdy nie warto zapominać o swoich marzeniach. A takie było moje marzenie, kiedy wpisywałem do pamiętnika, mając 7 lat, że kiedyś chciałbym zostać pisarzem.

– mówi autor „Kozła”.

Przemysław Kowalewski i jego powieści w Kamienicy w lesie.

Pytamy się ekspertki w dziedzinie literatury kryminalnej, co sądzi o wygranej Kowalewskiego.

Bardzo się cieszę, że nagroda trafiła do rąk naszego autora. To dowód, że szczecińscy autorzy zaczynają coraz odważniej przecierać szlaki, nie tylko w samej stolicy Pomorza Zachodniego, ale też poza nią.

– komentuje Martyna Pilarczyk dla Radia Forte.

Dzisiejsza nagroda nie jest pierwszą, która trafiła do rąk Przemysława Kowalewskiego. W październiku ubiegłego roku autor powieści kryminalnych nagrodzony został Betonem 2023 w kategorii Szczeciński Twórca Popkultury. Na swoim koncie ma trzy powieści – „Kozioł” z maja 2023, „Szóstka” z września tego samego roku oraz „Sierociniec”, który ukazał się na początku marca tego roku. Trylogia tworzy serię „Ugne Galant”.

(MT)

Napisane przez: Mysza

Oceń

0%