Świat Muzyki

Szwajcaria zwycięzcą w tegorocznej Eurowizji!

today2024-05-12 10

Tło
share close

Finał Eurowizji 2024 już za nami, a my możemy trochę odsapnąć po tych emocjach. Tegoroczny konkurs wywołał wśród widzów niemałe poruszenie za sprawą dwóch wydarzeń: Eden Golan, reprezentująca Izrael, zostawała wybuczana na scenie przez widownię. Jednak to wydarzenie było niczym w porównaniu z dyskwalifikacją Joosta Kleina z konkursu tuż przed sobotnim finałem. Z niepotwierdzonych źródeł wokalista miał użyć rękoczynów wobec jednej z osób przygotowujących finał.

Zwycięstwo tegorocznego konkursu Eurowizji przypadło Szwajcarii. Nemo zdobyło aż 591 punktów zostawiając w tyle Chorwację z 337 punktami. Bardzo mocno zyskała Ukraina, która wskoczyła na 3. miejsce całego konkursu, drugie zajęła ostatecznie Chorwacja, a na pierwszym pozostała jednak bezkonkurencyjna tej nocy Szwajcaria.

Utwór „The Code” stanie się zatem hitem numer 1 w najbliższych tygodniach, w wielu stacjach radiowych. Osobie reprezentującej Szwajcarię przydarzyła się też podczas finału mała wpadka.

Wykonując utwór po raz kolejny, Nemo rozbiło swoją statuetkę na dwie części.

Nemo złamało nie tylko kod, lecz również trofeum

– powiedziało podczas konferencji tuż po finale.

Piosenka dostępna po linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=kiGDvM14Kwg

Kim jest Nemo?

Nemo, to osoba urodzona w 1999 roku w szwajcarskim Biel, która reprezentowała swój kraj w Malmö. Jest niebinarne i nie używa rodzajowych zaimków osobowych. Preferują również, żeby zamiast zaimka osobowego, wstawiać w zdanie ich imię. Nemo wywołali falę zachwytu już podczas preselekcji krajowych. Jak czytamy na stronie Eurowizji muzyka Nemo porusza takie tematy jak tożsamość płciowa, poszukiwanie swojego miejsca w świecie oraz zdrowie psychiczne.

Ciekawostką jest, że zwycięski „The Code” jest współtworzony przez Polaków Wojciecha Kostrzewę i Nikodema Milewskiego, którzy stworzyli muzykę. Tekst zawiera osobistą podróż Nemo w procesie odnajdywania własnej tożsamości płciowej i zostało przez napisane przez nich (Nemo).

Napisane przez: Mysza

Oceń

0%