Wiadomości

Rozśpiewany Kojak

today2024-01-21 4

Tło
share close

I choć najbardziej pamiętamy go z kultowej roli w serialu „Kojak”, to poza planem filmowym spełniał się także w branży muzycznej. Nienaganny garnitur, łysa głowa oraz lizak stały się jego znakiem rozpoznawczym, który stał się niemal tak kultowy jak serial, w którym grał tytułową rolę.
Dzisiaj przypada 101. rocznica urodzin, a jutro 30. rocznica śmierci Telly’ego Savalasa.

Aristotelis Savalas (tak brzmią jego pełne personalia) narodził się 21 stycznia 1922 r. w Garden City. Był synem greckich emigrantów. Służył w wojsku podczas II wojny światowej. Gdy ta się zakończyła, studiował psychologię na Columbia University w Nowym Jorku a także pracował jako dziennikarz dla ABC News. Nigdy nie podejrzewał siebie o to, że w dalszej przyszłości jego głównym zajęciem będzie granie w filmach i serialach. Do aktorstwa zaprowadził go… czysty przypadek.

Pracując nad jednym z programów stacji ABC nie mógł znaleźć odpowiedniego aktora. Sam zgłosił się na casting, który wygrał. Telly miał wtedy blisko 40 lat i po nowym doświadczeniu przed kamerą, wiedział, że chce grać. Wystąpił m.in. w „Bonanzie”, „Nietykalnych” i „Strefie mroku”, a w 1961 roku zadebiutował w filmie. Wszystkie jego kreacje zostały pozytywnie ocenione, co otworzyło mu drzwi do kariery. Dodatkowo otrzymał rolę w „Ptaszniku z Alcatraz”, jednak prawdziwy boom w karierze nastąpił w 1973 roku.

To właśnie wtedy niemłodemu już i niezawodowemu aktorowi zaproponowano główną rolę w serialu kryminalnym „Kojak”. Artysta wcielił się w tytułową postać przenikliwego, dociekającego prawdy policjanta i już od pierwszych odcinków rozkochał w sobie publiczność. Z tą rolą do końca swojego życia był najbardziej kojarzony. Po zakończeniu zdjęć do „Kojaka” pojawiał się też w innych produkcjach filmowych, ale… nie tylko.

Telly Savalas okazał się być nie tylko świetnym dziennikarzem i utalentowanym aktorem. Jego charyzma sceniczna oraz niebywały głos otworzyły mu ścieżkę na drodze… muzycznej. Jako piosenkarz Savalas odniósł spory sukces na listach przebojów. Jego wypowiedziany (nieśpiewany) cover „If” zespołu Bread’s osiągnął numer 1 zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i Irlandii w marcu 1975 roku. W Kanadzie nie przebił się tak wysoko i zakończył na pozycji 88. Z kolei jego wersja „Some Broken Hearts Never Mend” Dona Williamsa znalazła się na szczycie list przebojów w Szwajcarii w lutym 1981 roku. Współpracował z kompozytorem i producentem Johnem Cacavasem na wielu albumach, w tym „Telly” (1974) (który osiągnął 49 miejsce w Australii) i „Who Loves Ya, Baby” (1976).

W 1989 roku usłyszał diagnozę, która go zdruzgotała – rak pęcherza. Pomimo szybko wdrożonego leczenia aktor zmarł 22 stycznia 1994 roku, dzień po swoich 72. urodzinach.

Napisane przez: Mysza

Oceń

Komentarze do wpisu (0)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone * są wymagane


0%