Świat Muzyki

Enej dostarcza wiosny

today2024-04-07 3

Tło
share close

„Vesna” to piąty krążek w dorobku olsztyńskiej grupy Enej. Tuż po jej premierze rozpoczęła się trasa koncertowa zespołu, zatytułowana „Vesna Tour”. W piątek, 5 kwietnia, odwiedzili Zieloną Górę, zaś w sobotę panowie postanowili przywieźć wiosnę do Szczecina. Gdzie dalej zagrają? O tym w dalszej części artykułu.

Nowa płyta zawiera dokładnie to, do czego Enej przyzwyczaił nas przez ostatnie 20 lat swojej działalności. „Vesna” jest bardzo energetyczna, posiada energetyczną sekcją dętą połączoną wraz z charakterystycznym brzemieniem folkowym. Dodatkowym smaczkiem jest fakt, że Piotr „Lolek” Sołoducha daje się poznać jako autor tekstów, co do tej pory było sporadyczne. Warto wspomnieć, że tekściarzem grupy jest Mirosław „Mynio” Ortyński.

Płyta zawiera 13 utworów, w tym 2 nagrane w duecie – „Nie uprzedził nikt” z Kwiatem Jabłoni i „Ciemne chmury” z ukraińskim raperem Xacem. Kolorystyka odnosi się do odchodzącej zimy (odcienie niebieskiego) i nadchodzącą wiosnę (odcienie zieleni). Wśród utworów znalazły się m.in. „Neony”, „Magnes” i „Światy dwa”, które cieszą się sporą liczbą odsłon w serwisie YouTube. Oprócz tego znalazła się tytułowa „Vesna”, która jest utworem stworzonym w języku ukraińskim.

Nie spodziewaliśmy się Was tylu!

czytamy na profilu instagramowym zespołu

Kwietniowe tournée zaczęło się od Zielonej Góry, następnego dnia zagrali w Szczecinie. W kwietniu spotkają się jeszcze z fanami w Gdańsku (7 kwietnia), Warszawie (10 kwietnia), Poznaniu (12 kwietnia), Wrocławiu (13 kwietnia), Krakowie (14 kwietnia), Zabrzu (20 kwietnia), Lublinie (21 kwietnia), Białymstoku (26 kwietnia) i rodzinnym Olsztynie (27 kwietnia).

Ostatnio byli na Juwenaliach. Fajnie, że przyjechali

Naprawdę cieszę się, że są w Szczecinie. To miasto jest otwarte na takich artystów jak Enej

Świetnie się bawimy. Dziewczyna ich kocha, ja też czasem posłucham. Oboje jesteśmy zadowoleni.

Nareszcie! Właśnie się skończył koncert, a ja chcę jeszcze!

– mówią fani grupy Enej

Enej to polsko-ukraiński zespół muzyczny założony w 2002 roku w Olsztynie. Skład grupy to: Piotr Sołoducha (wokal, akordeon), Paweł Sołoducha (perkusja), Mirosław Ortyński (gitara basowa), Jakub Czaplejewicz (puzon), Damian Pinkowski (saksofon), Łukasz Przyborowski (trąbka), Kornel Kondrak (perkusja) i Piotr Pankowski (gitara). Ich muzyka to mieszanka folk, rocka i reggae, często wykonywana również w języku ukraińskim. Zespół wydał pięć albumów studyjnych: „Ulice” (2008), „Folkorabel” (2010), „Folkhorod” (2012), oraz „Paparanoja” (2015). Ich najnowszy album „Vesna” (2024) jest promowany przez trwającą trasę koncertową „Vesna Tour”. Enej kontynuuje swoją drogę jako jedna z najbardziej rozpoznawalnych formacji na polskiej scenie muzycznej, przyciągającym szerokie grono fanów swoją energetyczną muzyką i pozytywnym przesłaniem. Ich koncerty są niezapomnianymi przeżyciami, pełnymi wspaniałej atmosfery i niepowtarzalnego kontaktu z publicznością, co sprawia, że każdy z nich staje się wyjątkowym wydarzeniem muzycznym.

(MT)

Napisane przez: Mysza

Oceń

0%