Wiadomości

Charyzma i talent na scenie poezji śpiewanej. Edyta Geppert skończyła 70 lat.

today2023-11-29

Tło
share close

Edyta Geppert to jedna z najpopularniejszych i najbardziej cenionych polskich piosenkarek. Jej kariera trwa już ponad 50 lat, a w jej repertuarze znajdują się zarówno utwory autorstwa polskich, jak i zagranicznych kompozytorów. Kilka dni temu obchodziła swoje 70. urodziny.

Geppert urodziła się 27 listopada 1953 roku w Nowej Rudzie. Od najmłodszych lat interesowała się muzyką. Uczyła się w Zespole Pieśni i Tańca „Nowa Ruda”, a następnie na Wydziale Piosenki w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Debiutowała w 1972 roku na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Wtedy też wygrała konkurs „Debiuty” z piosenką „Dzisiaj, jutro, pojutrze”. W kolejnych latach zdobywała wiele nagród na polskich festiwalach muzycznych, w tym m.in. Grand Prix na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu (1974), nagrodę Główną im. Karola Szymanowskiego na Festiwalu Piosenki w Sopocie (1976) i Grand Prix na Festiwalu w Opolu (1977).

W latach 80. Geppert stała się jedną z najpopularniejszych polskich piosenkarek. Jej repertuar opierał się wówczas na utworach takich kompozytorów jak m.in. Zbigniew Preisner, Seweryn Krajewski, Zbigniew Książek czy Marek Grechuta. W tym czasie nagrała takie przeboje jak „Nie żałuję”, „Obok ciebie”, „Zamiast” czy „Mój dom jest tam, gdzie ty”.

W latach 90. Geppert kontynuowała swoją karierę, nagrywając kolejne albumy studyjne i koncertujące po Polsce i za granicą. W 1998 roku wydała album „Dlaczego”, który przyniósł jej nagrodę Fryderyka w kategorii „Album roku – piosenka poetycka”. W 2000 roku Geppert obchodziła jubileusz 25-lecia pracy artystycznej. Z tej okazji wydała album „Ty i ja. 25 lat z Edytą Geppert”, który zawierał jej największe przeboje.

https://www.youtube.com/watch?v=2pdqLJj0FCo


W tym samym roku otrzymała nagrodę Wiktora w kategorii „Artysta estradowy”. W kolejnych latach Geppert nadal nagrywała nowe albumy i koncertowała. W 2013 roku wydała album „Piosenki dla dorosłych”, który przyniósł jej kolejną nagrodę Fryderyka. W 2022 roku wydała album „Otwórz serce”, który zawierał jej najnowsze utwory.

Edyta Geppert to artystka o wyjątkowym głosie i charyzmie. Jej piosenki są pełne emocji i poruszają serca słuchaczy. Jest jedną z najwybitniejszych polskich piosenkarek, której twórczość będzie cieszyć się popularnością jeszcze przez wiele lat. Oprócz talentu muzycznego, Geppert jest również znana ze swojego zamiłowania do literatury. Jest tłumaczką poezji, a także autorką książek i tekstów piosenek. W 2017 roku otrzymała nagrodę im. Kazimierza Przerwy-Tetmajera za wybitne osiągnięcia w dziedzinie literatury.

Geppert jest również aktywna społecznie. Współpracuje z Fundacją Anny Dymnej „Mimo wszystko”, która pomaga dzieciom z niepełnosprawnościami. W 2016 roku została ambasadorką UNICEF Polska. Edyta Geppert to nie tylko wybitna artystka, ale także osoba o wielkim sercu. Jej twórczość i działalność społeczna sprawiają, że jest wzorem dla wielu osób.

Napisane przez: Mysza

Oceń

0%